Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/users/zabawki/public_html/sielskiefale.pl/wp-content/plugins/wordpress-firewall.php on line 245
Muzyka liturgiczna – informator – sielskiefale.pl

Muzyka liturgiczna – informator

By Adam Zaborowski

Pelplin informacje
Obecnie istnieje bardzo szeroki wachlarz rozmaitych rodzajów pieśni kościelnych. Muzyka religijna to niezwykle rozległy zakres utworów, które są zróżnicowane zarówno melodyjnością, jak także motywem przewodnim ich treści i samymi tekstami. O tym, co w szczególności podczas charakterystyki tego elementu kultury muzycznej zasługuje na wyróżnienie dowiesz się z poniższych fragmentów. Zachęcamy do kontaktu.
Więcej niż można się spodziewać
Wystarczy zagłębić się w dziedzinę muzyki typowo religijnej, zwłaszcza naszej katolickiej, aby móc stwierdzić, iż jest to niesamowicie rozległy zakres utworów – od pieśni adwentowych, przez psalmy o charakterze dziękczynnym, pieśni liturgiczne, Maryjne oraz kierowane do Trójcy Świętej. Są także wielokrotnie wykonywane utwory do Najświętszego Sakramentu, jak i pieśni eucharystyczne i uwielbienia. Dodatkowo, należy także wspomnieć o pieśniach za osoby zmarłe czy też utworach eucharystycznych i pokutnych, pasyjnych oraz kolędach.
W zależności od uroczystości
Podział muzyki religijnej opiera się przede wszystkim na czynniku jakim jest uroczystość i dany okres roku liturgicznego. W związku z tym zupełnie inne utwory będą wykonywane przez duchownych i zgromadzonych w Kościele wiernych w okresie Bożego Narodzenia, kompletnie odmienne natomiast w czasie Wielkanocy. Co innego usłyszymy na pogrzebie, a co innego na uroczystościach Maryjnych. Warto także zwrócić szczególną uwagę na to, iż wiele utworów jest stricte uzależnionych od tego o jakim nabożeństwie mowa, czy nawet która jest część obrzędów liturgicznych. Pieśni mają charakter nie tylko religijny, ale też są elementem ludzkiego dorobku cywilizacyjnego, stanowiąc bardzo ważny wkład w rozwój sztuki sakralnej, jakiej muzyka sakralna jak najbardziej jest istotnym fragmentem.