Kiedy mowa o kategorii pieśni religijne, warto wyszczególnić bardzo mocno zróżnicowaną klasyfikację tego typu utworów. Wśród nich znajdują się jakże dziś popularne kolędy, jakie utrwalone są w ludzkiej kulturze od lat i nawet dla ateistów uchodzą za symbol ewidentnie kojarzony z okresem Bożego Narodzenia. Warto też wyszczególnić psalmy, jakie od zawsze miały charakter typowo dziękczynny, czy też tradycyjne, patetyczne w swym brzmieniu, bardzo wzniosłe utwory pogrzebowe. Na czoło religijnych pieśni wysuwa się także jeszcze jedna kategoria – utwory Maryjne.
Modlenie przez muzykę
Nie tylko w wierze chodzi o to, żeby odklepywać treści powszechnie znanych, standardowych modlitw. Bardzo istotne okazuje się także samodzielne modlenie się, co powinno się odbywać na szereg rozmaitych sposobów. Im bardziej kreatywnie wierzący podejdzie do zgłębiania swej wiary, tym lepiej dla jego duchowości. W związku z tym, nie bez znaczenia okazują się tu charakteryzowane pieśni. To forma intensywnej modlitwy, ale pod warunkiem, że to, co wyśpiewujemy rzeczywiście rozumiemy i dogłębnie rozważamy słowa utworów śpiewanych. Bardzo duży zasięg mają pieśni Maryjne, które mają być kierowane do Matki Bożej w celu wstawiennictwa do Boga Ojca, ale także istnieje rozległy wachlarz utworów tej kategorii w stylu dziękczynnych pieśni.
Podstawowe utwory
Za nadrzędne utwory w kategorii pieśni religijne uznaje się przykładowo carmen patrium, a więc Bogurodzicę, która zdecydowanie znajduje się na szczycie wykazu pieśni poświęconych Maryi. To naczelny dowód na zawierzenie Matce Boskiej. Warto wiedzieć, że ta pieśń stworzona została w trzynastym stuleciu i przetrwała w swej pierwotnej postaci po dziś dzień. Prawdopodobnie zrodziła się ze środowiska zakonnego. Stanowi nieoficjalny, ale doskonale przez wszystkich wyznawców katolicyzmu znany hymn narodowy.